18:18 | 16 май 14 5606

Казанлъчани в Евро парламента

 

В разгара на избора на нови представители на България в Европейския парламент, четирима млади казанлъчани влязоха в прочутата сграда през парадния вход и то в народни носии. Велин, Мариян, Анета и Виолета са студенти, далеч от родния Казанлък в момента, но вече оставиха свой отпечатък в сърцето на Европа. Тяхното Дърво на европейските ценности ще бъде един от първите експонати на най-новия модерен музей на Европа. 

От 9 до 11 май тази година Казанлък бе представен в Европейския парламент в Страсбург от четирима наши студенти. Велин Койчев, Мариян Нейчев, Анета Андреева и Виолета Кънева участваха заедно с още 12 български студенти в Европейска младежка среща - European Youth Event 2014 (EYE 2014). Участието им в събитията се организира от българската секция на Team Europe Junior - младежка доброволческа организация към Европейската комисия. В нея се включват студенти  от различни специалности и науки, с идеи и хъс да променят Европа. В нашия случай, казанлъшките студенти не са насочили усилията си в области като еврипеистика, право, политика, които обичайно предполагат преки интереси, свързани с еврипейското бъдеще, а дори не учат в хуманитарни специалности. Велин и Виолета са студенти по „Индустриален мениджмънт” в Техническия университет в София, Мариян е студент последен курс стоматология в Медицинския университет в столицата, а Анета Андреева учи медицина във Франция.

В уъркшоп, заедно с останалите им колеги от Европа, казанлъчани са представили български народни танци – стъпките на Право хоро, Елено моме, Дунавско хоро в народни носии са показвали на европейските си приятели Мариян и момичетата в групата. Велин е презентирал иновативна бизнес идея за лесно и безплатно създаване на уебсайтове, за която вче е намерил изнвеститор и до седмици ще стартира. Младежите са дискутирали с приятелите си от цяла Европа и предлагали идеи свързани с европейските ценности. Участниците в десетките събития по време на EYE 2014 са били над 5 000 младежи от страните в ЕС.

Казанлъчани са представили свой проект „Дърво на европейските ценности”, което ще бъде изложено от догодина в новия  европейски музей House of Europe. Музеят, разположен в другия евроград - Брюксел се сттрои от над 10 години, а Дървото, създадено от казанлъчани ще бъде разположено в експозицията на последния етаж - представяща бъдещеото на Европа. Всъщност този макет, Дървото на ценностите е изцяло казанлъшки, тъй като идеята за него е на Мариян Нейчев, а изпълнението на Виолета Кънева.

Какво представлява Евро парламентът, какви са впечатленията за тази далечна за повечето българи институция в навечерието на Евро изборите, самите те, като млади хора ще гласуват ли и виждат ли смисъл в това - вижте какво разказаха днес пред камерата на kazanlak.com Велин и Мариян.

Преди 2 години ви представихме Велин като казанлъшки бизнесмен от бъдещето, припомнете си новината новината тук:

 

kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

27922 | 22 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8775 | 20 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

5074 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4481 | 20 август 2026

През септември започва консервацията и реставрация на Паметника на свободата на връх Шипка

4249 | 21 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3580 | 21 август 2026

ОДМВР-Стара Загора издирва Дончо Костадинов

3183 | 20 август 2026

Община Казанлък осигурява транспорт до събитията от “Празници в Долината на тракийските царе“

2971 | 25 август 2026

Изложба на Катя Зографова събра приятели и ценители на изкуството

2826 | 19 август 2026

Президентът Илияна Йотова от Шипка: Предателство към България е заиграването с националната сигурност

2633 | 22 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак