17:29 | 28 октомври 04 1090

Кемал Еюп: Не е важно кой управлява, а с каква идеология

Кемал Еюп e депутат 3-ти мандат от ДПС. Член e на парламентарната комисия по външна политика, заместник-председател на комисията по Евроинтеграция, член на медийната комисия. Член на ДПС от 1990 година, “изкачил” всички етапи на партийна йерархия, стигнал да поста заместник-председател на ДПС. Бил е окръжен лидер на ДПС в Силистра. Сега е член на Централното оперативно бюро на Движението. Отскоро е причислен към “лагера на Мехмед Дикме”, който е недолюбван от обкържението на лидера Ахмед Доган.
Еюп е работил дълги години като програмист в изчислителен център. Известно време е бил директор на българо-американско предприятие за плодове и зеленчуци. Счита, че ако напусне политиката, трудно ще се върне към старата си професия.
Бизнесът е попрището, където би се потопил след края на политическата си кариера. Счита обаче, че тя има още бъдеще.
Няма любими марки. Нито жени, нито коли, нито часовници, защото ”след 50-те си години човек не се пристрастява толкова към любимите марки”.
За себе си твърди, че вечният му стремеж е да е независим, широко скроен и обективен. Реалист. Последното не било заради професионалните му умения на математик, а негова вътрешна природа.
Убеден е, че в България все още е рано за чист мажоритарен избор в политиката, защото “демокрацията ни още е в пубертет”.
Като математик решава политическото уравнение: “БСП +ДПС=социално-либерано управление. Което ще рече- оптимистично към бъдещето, без големия товар на миналото. Не се притеснявя от заиграването на БСП с големия капитал, тъй като “без бизнеса няма икономика. А другият проблем ще е проблем на БСП като управляващи, тъй като капиталистите си имат свои изисквания към властта”.
Преди 10 дни Кемал Еюп представи в Казанлък книгата “Българо-турско военно сътрудничество по време на Първата световна война”.

Господин Еюп, не е тайна, че Движението за права и свободи е абонирано и за следващия кабинет. Факт е обаче и разговорите на “ВИЕ”със сегашния ви партньор в управлението - НДСВ. Но въпреки това и оттам ви искат пак за нов кабинет. БСП също не крие желанието си за управленски тандем с вас. Кой е удобният ви партньор за нов кабинет?
Трябва да подчертая, че ние винаги говорим на “ВИЕ” с нашите партньори.- било то коалиционни или некоалиционни.
А защо не си говорите на “ТИ”?
Не говорим на “ТИ”, защото веднъж се попарихме и то яко. Тогава, когато бяхме започнали да говорим на “ТИ” с господин Иван Костов. Когато сформирахме ОДС. После ни се разделиха пътищата, защото той като разбра, че яха белия кон, се развали дружбата ни. Тогава в ДПС усетихме, че сме се предоверили. Иначе винаги сме били диалогични и за диалог в политиката. Колкото до това, кой е предпочитаният ни нов партнор ще кажа, че резултатите от изборите диктуват положението. Има логика и обстоятелства, които не могат да се променят след това. Но си мисля, че едни центристки партии, каквито са либералните, каквато партия е и ДПС, стоят на позиции, които определят управляващата коалиция на моменти. Ако след изборите имаме такава ситуация, от такива партии, то тогава ще можем да изберем предпочитания партньор. Ахмед Доган ясно изрази нашите предпочитания- ДПС е за дясноцентристка политика в управлението на страната.
Но така попарвате надеждите на БСП за партньорство с вас?
Не, не сме ги попарили. Наскоро в интервю за левия вестник “Дума” казах, че не е важно кой управлява, а как управлява, с каква идеология. Бях много учуден, когато разбрах, че в Португалия управляващите са социалдемократи, но те се имат за дясноцентристка паритя.
Това препратка към лидера на БСП Сергей Станишев ли е в стил “Думам ти дъще, сещай се снахо”?
Както иска, така да го разбира това Станишев.
Затова ли БСП –стратезите вече извадиха на бял свят няколко имена на техни членове и симпатизанти- водещи икономисти от страната, като потенциални бъдещи премиери? За да може БСП да изглежда като дясноцентристка партия?
По-скоро заради определен вид политика. Аз съм убеден, че те няма да заложат на партийно управление, както Жан Виденов, а повече на експертно. Затова търсят съюз и с бизнеса и гледат да привлекат експерти от различни области. Това ще важи и за министерския екип, който ще сформира бъдещият премиер, ако те са доминиращата парламентарна партия след изборите.
Вие вярвате ли, че БСП ще спечели най- много гласове на следващите парламентарни избори?
Нормалната логика и социалогическите проучвания сочат това. Като се има предвид, поне засега, че това ще са едни нормални избори, не предсрочни и не след една извънредна предизборна ситуация. Понеже досега все така е било. Така дойде СДС на власт,след като бе свалено правителството на Жан Виденов, така дойде и НДСВ на власт. Като бивш цар, Симеон се чакаше с голяма надежда и нетърпение. Затова и получи такава висока степен на доверие. Засега подобно извънредно нещо не се вижда на хоризонта. Ако ситуацията до изборите се развива нормално, аз съм убеден, че БСП ще има най- голямата парламентрана група. Но дали ще състави сама кабинет, още е рано да се каже.
А ДПС коя поред партия ще е в следващия парламент - трета, четвърта или пета?
Според мен ще сме трета парламентарна група.
След кого?
След БСП и НДСВ, ако продължава да си запазва статуквото и ние сме след тях.
Доколко комфортно се чувства ДПС в коалиция с НДСВ? Вие извадихте най-голям дивидент именно от това управление, тъй като имате контрол върху цели министерства.
Абсолютно. ДПС извади най-големия дивидент от това управление, но не зашото е коалиционен партньор на НДСВ. Това си има своите плюсове, но и минуси, тъй като НДСВ като новосформирана партия не познаваше дори работата на парламента в началото. Имахме определени проблеми с НДСВ в началото, имаме ги и сега, но те не са чак толкова съществени. ДПС извлече най-големия дивидент затова, защото е във властта. За първи път. ДПС 15 години се бори да бъде приета за нормална политическа сила в страната и за първи път успяхме да разширим периметъра си на влияние, георграфски и етнически, ако щете. Това е големият дивидент на ДПС. Успя да се наложи като нормална и национално отговорна политическа формация. Добре се посреща нашето участие във властта, с нашите министри, с кадрите ни в останалите нива в управлението.
А не злоупотребявате ли с етническия модел? Търпите критика по отношение на това, че сте узурпирали правото да сте негови единствени носители, гаранти и притежатели. Сериозно е убеждението, че само чрез ДПС представители на малцинствата могат да направят кариера и да се развиват..
Като се почне от НДПС и се стигне до Иван Костов, да, има такива обвинения в обществото. Но това не е вярно. Вижте, политиката е за това - да можеш да убеждаваш хората, така че не приемам този упрек. Майсторството в политиката е именно в това- да можеш да печелиш гласове на база убедителност, но не на основата на голите обещания, а на резултатите. Вече има извървян път- цели 15 години преход. И се знае кои формации са последователни в политиката си. Ние ако не бяхме последователни, никой насила нямаше да може да накара хората да гласуват за нас. Колкото до упрека, че монополизираме етническия модел, та ние имаме самочувствието да сме негови съавтори и автори, в самото начало на прехода, въпреки че този модел не е от 15 години, а има свои дълбоки корени в миналото ни.
Следихте ли дебата това лято за паметна плоча на загиналите турски войници край Шипка? Сигурен ли сте, че времето на етническото противопоставяне е отминало?
Следих този дебат, от разстояние. Но тук, в Казанлък, добих други впечатления. Явно тези националистически настроения някъде мъждукат все още.
Къде?
В душите на хората.Този негативизъм, наслояван толкова много години, бързо не може да се заличи. А и разбра се, чидеята е изкривена, преиначена. Ставаше дума за паметна плоча, не за паметник на Сюлейман паша. Но общи гробове на турски и български войници има. И това беше стимулът за мен да се захванем с колегите за издаването на  книгата “Българо-турско военно сътрудничество по време на Първата световна война”. Не се познава историята. Тогава, по време на Балканската война тези две армии воюват една срещу друга, три години по-късно, рамо до рамо. Всички наслоявания между двата народа са получени от изкривяването на истината, от нейното укриване. Явно има нужда, или някои имат нужда, от продължване на тази тенденция, но вече за това няма почва. Национализмът остана в миналия век. Светът се глобализира. Влизаме в Европа, а в Европа няма граници. Нито между държавите, нито между културите.В Европа има взаимно проникване и обогатяване.
Ние тук се познаваме, от векове си седим на масата и заедно си пием ракията, на празници и погребения сме пак заедно, а някои все са се мъчили да мътят водите и съзнанието на хората. Донякъде са успели, но оттук нататък няма почва за това.
Кои са тези среди?
Те са ясни. Аз не приемам национализма като някаква анатема. Той трябва просто да се покрие с патриотизма. Национализмът е кауза. В новия свят е нужен реален поглед към историята, а не тенденциозен. И в основата на този верен или неверен поглед са политиците.
Преди време лидерът на НДПС Гюнер Тахир заяви, че ако се преустанови практиката на внос на гласове от Турция по време на избори, ДПС ще загуби една трета от гласовете си и влиянието си. Споделятe ли такова твърдение и склонно ли е ДПС да престане да използва хората, които живеят зад граница, за вътрешнополитическите си цели?
Какво значи да използва хората зад граница? Та зад граница живеят и българи и турци, и други етноси. Но извън граница живеят български граждани, които по Конституция имат право да гласуват. Гюнер Тахир и той може да се възползва от нашите български граждани, живеещи в Турция, ако има толкова големи претенции. Никой не го е спрял и не го спира. Но не мога да разбера, защо като се тръгне да се винят етнически партии, винаги се визира ДПС .Ами партията на Гюнер Тахир каква е, защо не го питате него?
Колкото до това как да се разпределят гласовете от чужбина, там има друга логика. Струва си да се помисли дали законодателят да вмени или Централната избирателна комисия. Получават се наистина диспропорции. Може би е разумно тези гласове от чужбина да се разпределят пропороционално.
Обяснете ми парадокса, кое превърна Иван Костов във враг №1 на НДПС и на ДПС?
Иван Костов е добър администратор, управленец, но не толкова добър ръководител. Не знам кой му измисли прозвището Команидра, но това му пречи. Костов да командва всички. Когато се разбра, че ДПС не се поддава на това, Костов да му определи командата, той да реди листите на ДПС, да слага по двама от СДС и в Кърджали и в Разград начело, а за нас васалното положение, това ни развали дослука. Но тогава той бе убеден, че ще реди играта и ще е на бял кон във властта. А всички в ДПС знаем колко наплашен бе Костов, когато подпалиха парламента и как ни слушаше, и господин Доган и ДПС затова как да действа. Но няма да забравим и когато от СДС той направи партия. Не знам колко хиляди тави баклави тогава носи Доган, а той ни прати на най- високия балкон. И даже не ни поздрави от трибуната. Още тогава разбрахме, че с Костов дослука няма да стане. Беше си повярвал, че е незаменим. Но издържа четири години и сега негови бивши партньори и колеги разбраха що за човек е. Най-малкото, че не е диалогичен и не търси партньорство. Аз бих искал той да се яви сам на изборите и да види, че няма да прескочи бариерата. Но Костов ще гледа да експлоатира името “ОДС”.
Кое превръща Ахмед Доган в безспорен политически лидер на прехода? Вие бяхте един от неговите най- приближени, сега сте само член на ЦОБ. Това означава ли, че вече не сте в неговия “ приятелски кръг”?
Ние в ДПС не сме на кръгове. Доган си има своите качества. Той е мъдър и прозорлив и много голям аналитик на политичската ситуация, с няколко хода напред. Умее да преценява ситуацията. Да е готов за нея.
А има ли алтернатива Ахмед Догав в ДПС?
Никой не е вечен. Подготвени хора има, но поне засега е незаменим.
А кога свършва ерата му?
Достатъчно мъдър е, за да прецени сам.
Ако за пореден път Старозагорският избирателен район не излъчи депутат, ще има ли санкции за областното ръководство?. В този район ДПС до момента няма свой депутат.
Нещата трябва да се преценяват реално. На база на възможности, видени и преценени от областното ръководство. Те ще си носят и политическата отговорност съответно за успеха или неуспеха.
Какви са рисковете пред ДПС за предстоящите избори и до края на това управление?
Рисковете до края на този мандат за ДПС и НДСВ са общи- нямаме мнозинство в парламента. Предстои бюджет, важни други закони. Иначе всяка политическа сила, щом е във власта, дава фира. Затова не бива да сме големи оптимисти, че като сме във властта, хората ще ни харесват, а ние ще надскочим себе си.
Преди десетина години лидерът на ДПС Ахмед Доган беше казал, че пътят на България към Европа минава през Босфора. Мина ли вече този път?
Да, единият път мина. Защото през Босфора, с подкрепата на Турция и Гърция, България стана член на НАТО. Но сега пътят на Босфора, пътят на Турция за Европа минава през България.
Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Кметът Иса Бесоолу гостува на 100-годишната баба Мария от с. Осетеновo

5750 | 14 април 2025

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

5571 | 17 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4224 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

3846 | 16 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

3738 | 18 април 2025

71-годишен водач се блъсна в крайпътно дърво в западната част на Казанлък

3700 | 14 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3597 | 16 април 2025

Задържани са двама мъже, нанесли побой на 50-годишен в село Шейново

3005 | 14 април 2025

БМВ се преобърна край Мъглиж

2643 | 15 април 2025

Пореден случай на агресия, 30-годишен мъж от Копринка е с лека телесна повреда

2593 | 14 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак