14:08 | 12 декември 13 2155

Шестте тома събрани произведения на Чудомир – със „Златен лъв“ за 2013 г.

Шестте тома събрани произведения на Чудомир – със „Златен лъв“ за 2013 г. / Новини от Казанлък

Шестте тома със събрани произведения на Чудомир на издателство „Абагар“ са отличени с наградата „Златен лъв“ за 2013 година.

Отличието се присъжда за поредна година от Асоциация българска книга за „Книга или поредица от книги с оригинален замисъл или с приносен характер за българската култура, с висока стойност на текста като съдържание и стил и добро полиграфическо изпълнение“. Това става в рамките на 41-ото издание на Международния панаир на книгата, провеждащ се от 10 до 15 декември в НДК - София.

За първи път творчеството на Димитър Чорбаджийски – Чудомир излезе в шест тома в навечерието на 20-те празници, посветени на казанлъшкия писател, художник, хуморист, краевед, общественик.

Община Казанлък финансира с 25 хиляди лева предпечатната подготовка на 6-те тома, събрали 188 стихотворения, 311 разказа, 50 спомена, 500 рисунки на многопластовия талант от с. Турия, работил и творил в Казанлък. С подкрепата на Общината и на общинска фондация „Чудомир“, която осигури отпечатването, най-накрая събраните произведения на Чудомир стигат до читателите, за да се даде истински нов живот на един уникален творец.

Подборът на произведенията и редакцията на уникалното издание е дело на Пеньо Терзиев, директор на ЛХМ „Чудомир“ към Община Казанлък. Предговорът  към шесттомника, отпечатан от издателство „Абагар“, е на проф. Никола Георгиев, който пише: “Пълно шесттомно издание на Чудомир!... Едва ли такова неоценимо по своя културен смисъл дело може да бъде изчерпателно представено в предговор. Дългът към Чудомир обаче продължава да стои пред българската литература и пред изкуствознанието като по-тесни сфери на хуманитаристиката.“

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова отправи апел към Министерството на образованието и науката да включи в учебната програма за средното образование у нас произведения на Димитър Чорбаджийски – Чудомир като един от най-изявените автори в съвременната българска литература.

Носителят на наградата за хумористичен разказ от тазгодишните празници, посветени на Димитър Чорбаджийски,  Петър Софрониев подкрепи идеята за популяризиране на Чудомир сред учащите се. При получаване на отличието той каза, че се включва в  инициативата Чудомир да се изучава в учебниците по българска литература.

 

Община Казанлък

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

БМВ помете знаци и билборд и се заби в сграда в Казанлък, шофьорът е в болница

8905 | 04 май 2026

Емблематичните фигури в парк “Тюлбето“, “Мечката“ и “Козелът“, привличат вниманието на посетителите със своята освежен вид

7089 | 05 май 2026

Запознайте се с претендентките за короната на Царица Роза 2026

6381 | 02 май 2026

Царската чешма в Казанлък вече е готова за Празника на розата

6273 | 05 май 2026

Уроци по етика за претендентките за “Царица Роза“ 2026

4322 | 04 май 2026

Тракийски университет – Стара Загора подписа меморандум за сътрудничество с „Арсенал“ АД

3656 | 07 май 2026

Нагла кражба от ресторант в Казанлък, мъж остана без телефон, документи и пари

3313 | 04 май 2026

Утре дават старт на мотокроса в Розово

3155 | 02 май 2026

Стилистът Стенли Нанчев представи короната на „Царица Роза“ 2026

2835 | 03 май 2026

Клиент буйства след опит да открадне стока от хранителен магазин в Казанлък, задържаха го

2742 | 04 май 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак