Десети юбилеен събор на приятелите на Русия в България ще се проведе идната събота, 7 септември на язовир Копринка край Казанлък. По време на юбилейното събитие е предвидено и официалното откриване на Паметника на Ген. Скобелев на Малкото площадче в Казанлък. За патрон на събора е поканен Президента на България Росен Плевнелиев. Покани да присъстват на откриването на паметника от НД Русофили са отправили до Министрите на културата на Русия и България, военния Министър и Министъра на външните работи на България, представители на трите министерства.
Очакват се в Казанлък да дойдат за откриването на паметника Башар Софие – посланик на Сирия у нас, полк. Александър Николаевич Ситников – военен аташе на Посолството на РФ в София, полк. Василий Юревич Хрушчин – помощник на военното аташе, Игумен Филип – настоятел на Руската църква в София и Иeромонах Зотик от Руската църква, старозагорският Митрополит Галактион , Мирослав Минчев – директор на ХГ „Илия Бешков” – Плевен, Милко Аспарухов – директор на панорама „ Плевенска епопея”, Алексей Архипович Леонов и Владимир Иванович Гусаров – председател и зам. председател на Скобелев комитет в Москва, както и други представители на комитета, представители на министерството на културата, историци и културни дейци от България, представители на руско-български организации за приятелство. Тук ще бъдат авторите, проектантите и изпълнителите на паметника.
Паметникът на Ген. Скобелев се изгражда по инициатива на Национално движение "Русофили" съвместно с Община Казанлък. Фигурата на ген. Скобелев е дело на художника Ангел Спасов и е единствената в света скулптура на военноначалника в цял ръст. Главен проектант на паметника е арх. Венцислав Йочколовски. Средствата за изграждането се набират доброволно от спонсори на Национално движение Русофили. Паметникът все още се изгражда в кръговото пространство на площад Македония в началото на улица Скобелев в Казанлък и до следващата събота ще бъде завършен.
Програмата на 10-я събор на русофилите предвижда на 7 септември от 9:00 поклонение на Паметника на Свободата на връх „Шипка” и от 10:00 тържествено откриване на Паметника на Ген. М. Скобелев в Казанлък.
Съборът край язовира също започва в 9:00 с музикално развлекателна програма, с участие на професионални и самодейни състави и изпълнители от България и Русия. Сред тях са традиционните за събора Група „Спринт” и Венци Мартинов, а от Русия пристигат ансамблите „Надежда” – Сочи , „Везелица” - Белгород и „Лысва Войт” - Коми.
От 11:30 се предвижда награждаване на първенците в четвъртия международен конкурс за детска рисунка „Обичам моята родина” посветен на 135 години от Освобождението на България /1878/, 1025 години от приемането на християнството в Русия/988/, 1150 години от създаването на първата славянска азбука /глаголицата/ от Константин - Кирил Философ /862/, 1150 години от създаването на руската държавност /862/ и 530 години от отпечатването на първата книга с глаголица във Венеция /1483/. В официалната част ще бъдат почетени и националните герои на всички народи.
В 12:00 тържествено ще бъде открит събора. От 14:00 е насрочена среща на НС на Национално движение Русофили с Областните и Общинските ръководства на Казанлък и Стара Загора, съобщават от НД Русофили в Казанлък.