Старозагорци искат помощ от Щутгарт за обгазяването
Жители на общините Раднево и Нова Загора изпратиха писмо до Брюксел с несъгласие за изграждане на екоинсталация
Христо Христов
Помощ от независимия институт в германския град Щутгарт ще поискат старозагорци по повод поредното обгазяване на региона със серен диоксид, съобщи председателят на Гражданско сдружение “Стара Загора” инж. Николай Шопов. Той припомни, че преди две години сдружението се обърна към немските експерти за независим мониторинг след унищожаването на ракетите СС 23, Фрог и Скъд на полигона край тукашното село Змеево. В сдружението участват 10 научни работници.Според Шопов лансираната от областната администрация версия, че обгазяването е в резултат на дейността на топлоцентралите от комплекса “Марица – изток” звучи достоверно, но трябва да бъде проверена и доказана.Междувременно кметът на общината д-р Евгений Желев изпрати официални писма до МО и МОСВ с настояване да се направи цялостна проверка относно източника за обгазяването на региона. Стара Загора е била 8 пъти вече в епицентъра на отровен облак за времето от 2 юни до 6 август, признаха от РИОСВ и ХЕИ, до момента няма категорични доказателства какви са причините за многократното завишение на серен диоксид в атмосферата.
От Гражданско сдружение “Стара Загора” разкриха горещ телефонен пост, на който да бъдат съобщавани данни за обгазяването при гарантирана анонимност на хората.От топлоцентралите на “Марица – изток” са категорични, че замърсяването не е в резултат на дейността им, през лятото те работят далеч под средния си капацитет за годината.
От ТЕЦ “Марица – изток-2” съобщиха, че е завършен докладът за въздействие върху околната среда при предстоящата рехабилитация на енергоблокове 1-4,6 и 6 и изграждането на сероочистваща инсталация. Неговото обществено обсъждане ще стане на 8 и 9 септември в село Ковачево и град Раднево.Докладът е изработен от специалисти на “Енергопроект”.
Пак на 9 септември ще се състои публичното обсъждане и на доклада за ОВОС относно инвестиционното предложение “Изграждане на национален център за третиране на опасни отпадъци” край село Ковачево.
Броени дни преди публикацията за обсъждането от инициативните комитети на жителите на пет селища край бъдещата площадка на депото съобщиха, че са изпратили протестно писмо до генерална агенция “Околна среда” в Брюксел.
Те възразяват , че не е взето предвид тяхното нежелание за изграждането на съоръженията.
Местните жители са категорични, че не желаят нови инсталации за унищожаване на опасни отпадъци в район, който и без това е замърсен до краен предел следствие дейността на топлоцентралите.
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал - кухненски работници, сервитьори и бармани, за новооткриващ обект. За...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....