Национален Инициативен комитет за създаване на Сдружение “Стоп на убийствата по пътищата” ще започне национална подписка със същото мото. Идеята за това е на близки на убити по пътищата и на пострадали при Пътно-транспортни произшествия.
В подписката ще се настоява за затвор за шофьорите, употребили алкохол и в резултат на това отнели човешки живот. Убийствата на пътя, станали вследствие на употребен алхокол и превишена скорост да се считат за умишлени убийства, искат близки на загинали по пътищата. Те настояват потърпевшите от ПТП да участват в досъдебното и съдебно производство като страни по съдебните дела и като граждански ищци. Бъдещото сдружение ще настоява законодателите да премахнат текстовeте от чл.414 буква С и З от НПК, според които прокурорът и обвиняемият сключват самостоятелно споразумение, без участието и съгласието на потърпевшите. Семейството на Здравка Бечева от Казанлък е едно от тях. На 16-ти април миналата година 29 годишната казанлъчанка Татяна Грънчарова причинява смъртта на 55 годишният съпруг на Здравка. Нещастието става на бул “Батемберг” в квартал “Изток”, в 12 часа на обяд, когато Бечев тръгва за втора смяна на работа. За деянието си шофьорката е осъдена чрез такова споразумение за отнетия човешки живот на 1 година условно, с 3 годишен изпитателен срок и отнемане на шофьорската правоспособност за 1 година. 1000 лева са имушествените вреди, които Гръчарова е заплатила на потърпевшите. За неимуществените вреди семейството на Здравка Бечева ще води граждански дела. Заради лекарски пропуски, “немарливо и безотговорно отношение към пациента от дежурните лекари и сестри от Хирургично отделение на 16-ти и 17-ти април миналата година в МБАЛ-Казанлък”, Здравка Бечева, пише 3 жалби до Министерството на здравеопазването, Прокуратурата и до РЦЗ-Стара Загора. По тях са назначени проверки, които констатират неспазване на Наредба №26 на Министрество на здравеопазването от 1996 година. Наказани са трима лекари от отделението. Санкцията е “забележка” за началника на ХО- д-р В. Василев. Той и двамата му колеги, обгрижвали пострадалия лекарите П.Лучев и Хр.Колев са лишени с 50% от полагащото им се възнаграждение по клинични пътеки за 3 месеца. Съпругата на загиналия продължава да търси справедливост и да настоява Окръжната прокуратура в Стара Загора да вземе под внимание изложените от нея в поредицата жалби факти. Здравка Бечева води битка и с бившия вече работодател на съпруга си- “Катекс”-АД, направила застраховката на загиналия. Изплатени са й 2 хиляди лева като обезщетение по застраховката “Живот”на Петър Бечев.Обясненията са, че това е двойният размер на основната застрахователна сума. Съпругата обаче до ден-днешен не е видяла застрахователната полица на загиналия, въпреки настоятелните й писма , както до “Катекс”, така и до застрахователната компания. Обясненията са, че това са вътрешни договори за фабриката и оттам нямат практика да ги огласяват. Учтиво се препраща съпругата да иска документа от застрахователната компания. Тепърва Здравка Бечева ще води граждански дела със застрахователната компания на шофьорката, причинала катастрофата. От застраховката “Гражданска отговорност” трябва да бъдат платени неимуществените вреди на осиротялато семейство.
Близките на загиналите по пътищата и постарадалите при катастрофи настояват спешно за драстични промени в Наказателния кодекс и НПК за защита правата на пострадалите, нещо, което в настоящия момент липсва. Държавата нехае след нещаситето, е коменатрът след едногодишното ходене по инситтуции и болници на вдовицата. В специален апел, излъчен по местната телевизия в Казанлък, Здравка Бечева призовав гражданите за подкрепа на исканията, в името на опазване на живота и сигурността на хората по пътищата. В бъдещото сдружение, което ще се регистира скоро, ще могат да се включат пострадали при ПТП, техни близки, роднини на убити при катастрофи, както и граждани, несъгласни с безобразията по българските пътища. Подписката ще стартира от Казанлък, където за последния месец при ПТП загинаха 3-ма.
Деляна Бобева