14:52 | 27 март 13 2216

Пари за розопроизводство от Европа

Пари за розопроизводство от Европа  / Новини от Казанлък

Ще търсим финансова подкрепа от Европейския съюз за развитието на розопроизводството и тютюна на срещата на земеделските министри в Люксембург, съобщи министърът на земеделието и храните проф. Иван Станков по време на обиколката си вчера и днес за срещи с фермери в Стара Загора и Кърджали. На този етап двата важни за местните хора поминъка - розите и тютюна, се финансират с национални помощи, но през следващия програмен период България и Румъния ще получат повече европейски пари за земеделие.

Стратегии за развитие на слабите производства в България ще разработи новият научен и бизнес съвет, който ще бъде създаден в петък към Министерството на земеделието и храните. Те ще съдържат конкретни мерки за животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарство, тютюнопроизводство и розопроизводство. Министърът посочва, че подкрепата за слабите отрасли като животновъдството, зеленчукопроизводство, овощарството, пчеларството може да се осъществи посредством договорената от Съвета на министрите на ЕС възможност 12% от директните плащания да са обвързани с производството плюс 3% за протеинови култури.

Друг основен приоритет в новата стратегия ще бъде подпомагането на малките ферми и младите фермери. Освен това ще се отворят нови мерки за подпомагане на планинското земеделие, за поддържане на породи и семена, за биоземеделие, производство на билки и етерично-маслени култури.

Предвидени са и мерки за защита на традиционни национални специалитети, както и на бутикови млека - овче, козе и биволско. Специално подпомагане ще се разработи и за напоителните системи. Ще се стимулира също ранното оттегляне на възрастни фермери при прехвърлянето на стопанството на младежи, както и малките ферми, които развиват едновременно растениевъдство и животновъдство, каза министърът. Сред приоритетите на министерството, ръководено вече от досегашния ректор на Старозагорския тракийски университет проф. Иван Станков, е и приемането на промените в наредбата за директните продажби, с които ще се улеснят дребните производители да продават продукцията си в малки помещения към фермите.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гражданският консултативен съвет проведе среща с жителите на квартал „Крайречен“

11192 | 12 юни 2026

Моторист загина при катастрофата край Шипка

7899 | 13 юни 2026

Колективен трудов договор в системата на предучилищното и училищното образование бе подписан в Павел баня

5990 | 12 юни 2026

Катастрофа между три автомобила временно ограничава движението в района на село Черганово

5892 | 10 юни 2026

Традиционният мотосъбор организиран от клуб „Черните рози“ ще се проведе на 12 и 13 юни край Казанлък

5847 | 09 юни 2026

Проект Бузлуджа напредва

5395 | 09 юни 2026

Нови забавления в любимото “Рибарско място“ край Казанлък

3520 | 15 юни 2026

Шампионите от „Единство“ подариха титлата на кмета на Гурково

2907 | 11 юни 2026

Хаджиеновци и тази година бяха креативни, технични и различни на своя юбилеен Технофест

2843 | 09 юни 2026

46-годишен моторист е в болница след катастрофа в казанлъшкото село Дунавци

2576 | 15 юни 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак