В интервю за новия брой на специализирано списание за строителство, днес Кметът Галина Стоянова презентира за пръв път готовия вече проект за Музей на розата в Казанлък:
„Идеята на кампанията "В името на розата" е нашият национален символ – розата, да бъде представен по достоен начин, в един съвременен музей. Избрали сме парк "Розариум" като най-подходящо място, имаме готов проект, разработен по служебен път от главния архитект на общината - арх. Ивелин Недялков.
Сградата на новия Музей на розата е проектирана с четири входа, от четирите посоки на света. Във фоайето са разположени информационни гишета за запознаване на посетителите с туристическия ресурс на община Казанлък, павилиони за продажба на цветя, сувенири и др. Сградата има конферентни зали, зала за прожекции и беседи, стая за аромати и дегустация. На централно място е разположена автентична система за производство на розово масло. Във вътрешния двор са засети мини градини с различни сортове рози. Проектът предвижда и съоръжения, позволяващи на хора с увреждания да посещават музея. Има кътове за отдих и кафе. Предвиден е паркинг. Разгънатата застроена площ е 1152 кв.м.
За финансиране на проекта предстои да кандидатстваме по финансовия механизъм на ЕИП и Норвежката програма за грантова помощ в размер на 1 млн. евро.”
Интервюто е публикувано днес,11 февруари в електронното издание на "Строителство градът" и в него Кметът Стоянова представя подробно и останалите проекти на Община Казанлък, които са в ход в момента, ето пълния текст:
"Долината на тракийските царе" да влезе в списъка на ЮНЕСКО
Автор: Светла Добрева
Госпожо Стоянова, упорито работите за превръщането на Казанлък в новата културно-историческа столица на България. Към днешна дата вече спечелихте подкрепата на държавата, на видни учени и археолози, хотелиери за обединяване на уникалните тракийски гробници в общ туристически продукт. Какви финансови средства са необходими за тяхната реставрация и социализация?
- Идеята на община Казанлък обектите на древната тракийска култура, намиращи се в Долината на тракийските царе, да се обединят в единен комплекс, който да влезе в списъка на ЮНЕСКО, наистина намира сериозна подкрепа. Един от тези обекти – Казанлъшката тракийска гробница, е под егидата на тази авторитетна световна организация. Ние предлагаме общо 10 гробници да се обединят в комплекс, защото всяка от тях е уникална. Освен Казанлъшката тракийска гробница това са Сарафова могила (Крън ІІ), Светица, Шушманец, Хелвеция, Грифоните, Сашова могила, Голяма Арсеналка, Голяма Косматка и Оструша. За консервация, реставрация и изграждане на постоянна защитна постройка на Хелвеция, Грифоните, Оструша, Светица, Голяма Арсеналка, Крън ІІ и Сашова могила са необходими 2 млн. лв. Още 1 млн. лв. трябват за пътна инфраструктура до Голяма Арсеналка, Хелвеция, Грифоните, Сашова могила и Светица. За електрическо захранване и водоснабдяване на Хелвеция, Грифоните, Светица, Сашова могила и Крън ІІ са нужни 500 хил. лв. Всички тези дейности изискват инвестиция от 3.5 млн. лв.
Аз смятам, че комплексът от гробници, съхранили артефакти от древната тракийска цивилизация, има изключителни шансове да влезе в списъка на ЮНЕСКО. Надявам се в скоро време да се поздравим с добри новини.
Какво предвижда подготвяният Общ устройствен план на Долината на тракийските царе?
- През 2012 г. с решение на МС получихме финансиране от 350 хил. лв. за изготвяне на Общ устройствен план на Долината на тракийските царе и за спасителни разкопки на могилата край с. Бузовград. Основната цел на ОУП е да определи параметрите за създаване на оптимална функционална и пространствена структура за устойчиво развитие на територията, придобила популярност като Долината на тракийските царе. Разработката обхваща част от Казанлъшката котловина, включваща землищата на Казанлък и на още 11 населени места в общината, по протежението на транспортния европейски коридор К9, подхода към Шипченския проход и частта от НПМ "Шипка-Бузлуджа", принадлежаща на община Казанлък. На юг достига до границите на яз. "Копринка", където има най-голяма концентрация на обекти на тракийското наследство.
Разкажете ни и за други значими проекти, свързани с развитие на културния туризъм?
- Община Казанлък работи по два проекта, свързани с развитието на културния туризъм. Това са проектът "Докоснати от древността" за надграждане на културно събитие с иновативни елементи и проектът"Долината на розите и тракийските царе" за маркетинг на туристическите дестинации. Вторият проект е съвместен на 5 общини, като водеща е нашата община в партньорство с общините Карлово, Сопот, Павел баня и Мъглиж. Целта е да се разработи общ туристически продукт и на посетителите да се предлагат повече атракции и разнообразни обекти за посещение.
Много интересен проект, свързан с Долината на тракийските царе, свързва в мащабно аудио-визуално шоу Мегалита край с. Бузовград, гробниците в долината и древния град Севтополис, столица на Одриското царство, който е потопен в яз. "Копринка". Светлинно и звуково шоу ще пресъздаде култови сцени от живота на траките в 3D измерение във водите на язовира, точно над древната тракийска столица.
Вие подехте национална кампания "В името на розата" за построяване на нова сграда на Музея на розата. Имате ли вече осигурено финансиране?
- Идеята на кампанията "В името на розата" е нашият национален символ – розата, да бъде представен по достоен начин, в един съвременен музей. Избрали сме парк "Розариум" като най-подходящо място, имаме готов проект, разработен по служебен път от главния архитект на общината - арх. Ивелин Недялков.
Сградата на новия Музей на розата е проектирана с четири входа, от четирите посоки на света. Във фоайето са разположени информационни гишета за запознаване на посетителите с туристическия ресурс на община Казанлък, павилиони за продажба на цветя, сувенири и др. Сградата има конферентни зали, зала за прожекции и беседи, стая за аромати и дегустация. На централно място е разположена автентична система за производство на розово масло. Във вътрешния двор са засети миниградини с различни сортове рози. Проектът предвижда и съоръжения, позволяващи на хора с увреждания да посещават музея. Има кътове за отдих и кафе. Предвиден е паркинг. Разгънатата застроена площ е 1152 кв.м.
За финансиране на проекта предстои да кандидатстваме по финансовия механизъм на ЕИП и Норвежката програма за грантова помощ в размер на 1 млн. евро.
На кои стратегически проекти залагате през 2013 г. за осигуряване на качествена градска среда в град Казанлък?
- Искам да подчертая, че имаме спечелени проекти с европейско финансиране на стойност близо 70 млн. лв., което е почти два пъти повече от бюджета на общината за 2013 г.
Най-големият и най-значимият е "Интегриран воден проект на община Казанлък – етап 2: Реконструкция и модернизация на ГПСОВ", който се изпълнява по ОП "Околна среда" на стойност 23 255 453 лв.
По отношение на осигуряване на качествена градска среда на 11 януари т.г. внесохме проекта "Подобряване на физическата и жизнена среда на градския център за осигуряване на устойчива и екологична градска среда за по-високо качество на живот и нови възможности за социално и икономическо развитие" по схема "Зелена и достъпна градска среда" на ОП "Регионално развитие". Основният обект в нашия проект е на стойност 4 907 414 лв. и включва двата емблематични парка в града – парк "Розариум" и лесопарк "Тюлбето", със свързваща велоалея и изграждане на паркинг. Като допълнителни обекти на стойност до 500 хил. лв. всеки сме включили реконструкция на три улици с две кръстовища, моста над Стара река до художествената гимназия, две зони за отдих и спортна площадка. При разработването на този проект община Казанлък използва интегриран подход, като обектите на интервенция са обединени в единно архитектурно-пространствено, тематично и ландшафтно решение.
Какви приоритетни проекти залагате в ИПГВР на Казанлък?
- В зоната със социален характер, която обхващаизточните квартали "Кап. Петко войвода", "Зорница" , "Павльов мост" и ромската махала, има най-остра нужда от доизграждане на техническата инфраструктура, от благоустрояване, озеленяване, създаване на места за отдих и почивка на деца и възрастни, спортни съоръжения и от предвиждания за нови елементи на социалната инфраструктура.
В икономическата зона са идентифицирани общински терени, които могат да бъдат предоставяни за развитие на нови икономически дейности, при положение че се доразвие техническата и пътната инфраструктура.
Зоната на публични функции с висока обществена значимост обхваща Етнографския комплекс, зоната пред входа на парк "Тюлбето", стадиона, колодрума и "Северен парк" и цялата зона до северната и източната регулационна граница на града. Предварителните проучвания и нагласи показват необходимост от развитие на туристическия продукт в Казанлък, както и доразвиване и обогатяване на спортната база в града и на местата за рекреация.
Освен туристически център Казанлък се превръща и в център на зелената енергия. Какви инвестиции са вложени до момента във ВЕИ проекти в региона?
- "Ветроком" ЕООД, дъщерна фирма на швейцарската компания "Алпик", изгради ветрогенераторен парк за близо 110 млн. евро. Освен ветрогенераторния парк на територията на община Казанлък през миналата година бяха построени два фотоволтоични парка – в землището на с. Черганово и в землищата на селата Голямо Дряново и Ясеново. Инвестициите във всеки от тях надхвърлят 60 млн. евро, което говори за мащабността на вложените средства във възобновяеми енергийни източници.
Ще се прави ли първа копка на национален тренировъчен волейболен център в Казанлък тази година?
- Община Казанлък има готовност да предостави терен за изграждане на национален тренировъчен комплекс по волейбол. Идеята е да се постигне партньорство между общината, Българската федерация по волейбол и държавата. В момента сме в напреднала фаза на разговорите държавата да осигури финансиране за изграждане на базата. Надявам се това да се случи в скоро време и да направим така очакваната първа копка на центъра.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...