В момента върви усилена проектантска работа и до месец май се очаква да бъде завършен проекта за тунела под Шипка. Разглеждат се варианти да не се чака следващия програмен период, където е включен като приоритетен обект, а с мостово финансиране да започне строежа му, както и на подходите към него. Това анонсира в Стара Загора Вицепремиерът Симеон Дянков.
Ако това стане, след близо 120 години България най-после ще има кратък пряк път от Северната до Южната си половини. Проектът за тунел под Шипка датира от годините на прехода от феодално към индустриално общество след Освобождението.
През декември 1897 г. Народното събрание единодушно одобрява проекта за прокарване на тунел под Шипка (тогава железопътен тунел) след направени проучвания, но правителството пада.
Първите проектни разработки за тунелно преминаване на Стара планина под връх „Шипка" са изготвени през 1970 г. Геоложките данни показват, че районът е подходящ за тунелно строителство.
С решение на Министерския съвет в годините на преход от планова индустриализация към капитализъм проектът е изваден от архива пак. През 1994 г. се провежда търг с международно участие, в който участват 14 фирми от Франция, Швейцария, Австрия, Гърция, Турция и България. Политическата нестабилност в този момент проваля търга, въпреки че той е спечелен от голяма европейска фирма. През 1999 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството възлага да се актуализира проекта и да бъде предложен за финансиране от OECF – японски фонд за задгранично икономическо сътрудничество. Интерес проявяват много японски фирми. Очакваната стойност на проекта е 125 млн. щатски долара. Правителството, обаче, дава държавната гаранция за софийското метро. Средствата, отпуснати от Японската банка за възстановяване и развитие, отиват там, а проектът за тунела пак е забравен.
Проектът за тунелно преминаване на Стара планина включва изграждането на обходен път с дължина 10,340 км с етапна връзка с дължина 3,130 км към досегашния път през прохода „Шипка" и пътен тунел „Шипка" с дължина 3,2 км строителен габарит: широчина – 10 м; височина – 4,8 м; брой на лентите за движение 2 х 3,75 м. Освен тунелното съоръжение има и около 20 км подходи. Част от тези подходи е и Западният обходен път на Габрово, който е започнат през 1977 г. и има вече 2 реализирани етапа.
Тунелът под Шипка е вече на етап финиширане на проектирането и е включен за финансиране в европейската програма „Транспорт" - 2007-2014 година. „Ако всичко е наред, в края на март – началото на април тази година ще започне строежа на тунела под Шипка. Това означава, че този регион ще стане много атрактивен.“ , обяви преди седмица в Севлиево министър-председателят Бойко Борисов.
По материали от Българската асоциация за Геотехническо и Тунелно Строителство (БАГТС)
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...