Дневникът на известния в миналото казанлъшки художник и общественик бе представен в препълнената зала на литературно-художествения музей „Чудомир“. 17 години труд е отнело на директора на ЛХМ“Чудомир - Пеньо Терзиев, за да види бял свят дневникът на именития казанлъчанин. Терзиев е вплел в книгата освен бележките от дневника и проучвания за това което е оставил след себе си Видю, който е един от създателите на Художествената галерия в Казанлък. Книгата обхваща един кратък период от 1899-1905 година, но е толкова всеобхватна, че ни връща 100 години назад. На представянето присъства Директора на Художествената галерия в Стара Загора Марин Добрев, който сподели:“Тук в тази книга е духът на Казанлък от онези времена, когато всеки ден в града се е случвало някакво събитие. Всеки казанлъчанин трябва да има тази книга и да знае, че в Казанлък е кипял културен живот. Прочетете само 20 страници и ако не ви харесат я оставете, но съм сигурен, че тя ще ви увлече.“
Книгата бе представена вчера в деня в който се навършват 130 години от рождението на Иван Енчев.На представянето бяха показани и снимки от онова време, като на една от тях можем да видим Антон Страшимиров и Иван Енчев заедно, като учител и ученик.
За да види бял свят тази книга с финансов ресурс и със своя архив помогнаха 4 институции в Казанлък: Художествената галерия, Историческия Музей, ЛХМ“Чудомир“ и библиотека „Искра.
При презентацията Терзиев сподели: “Беше ми трудно да влизам в света преди 100 години, но след като го направих ми беше още по-трудно да изляза оттам. Този свят е бил много по-красив и достоен за уважение от днешния. Сега е трудно някой да се раздаде безпрекословно за една идея, а тогава хората са го правили. Видю е дарявал своите последни пари на приятели, а колко хора могат да го направят сега - отговорът е много малко.“
Георги Стоянов