Художествената галерия в Казанлък представи новия си съвместен проект с издателство „Точица“ - книгата „Сложете гащи на тези картини“. Идеята за реализирането ѝ възниква като реакция към мнението на някои от посетителите на културния институт, че в представителната експозиция „Избори“ имало много творби с голи тела. Текстовете в изданието са дело на Зорница Христова, а илюстрациите са създадени от Сияна Захариева, каза д-р Пламен Петров директор на Художествената галерия в Казанлък.
По думите му, екипът на галерията отдавна обмисля да разработва подобен вид образователни проекти, които да се ползват от родители и от деца, но и бъдат еднакво увлекателни за двете страни.
„Идеята на книгата от една страна е да бъде достъпна и непретенциозна като формат и от друга страна по един забавен начин да обясни проблема за голотата в историята на изкуството. Разказа се води през големите световни образци, какъвто да кажем е Микеланджело, който също е имал доста проблеми с голотата в Сикстинската капела и не само, дори със своя Давид. Освен гледната точка на пуританите и хората, които не възприемат голотата в историята на изкуството, искахме да дадем и гледаната точка на самите художници, които обясняват защо използват голотата. Целта не е за да се провокира негативно отношение на обществото, напротив, става въпрос за един античен идеал, който историята на изкуството познава. Разхождайки се например в Италия или Гърция, човек непрекъснато се среща с голи човешки фигури. В центъра на Казанлък през сградата на Галерията също може да бъде видяна творба на гола женска фигура.", каза д-р Пламен Петров.
Според него голота не е нещо ново в историята на изкуството, тя е един образец.
„Човекът е съвършено божие творение ако се върнем към християнската парадигма. Нека не забравяме, че в началото Адам и Ева са били голи и в тази голота не е имало нищо смущаващо, тя става смущаваща когато сме нарушили правилата. Знаем още, че в олимпийските игри древните атлетите са се състезавали голи. В почти цялото християнското изкуство например може да се види гола женската гръд, особено в нейните западни образци и не само, има и достатъчно византийски примери за голи човешки фигури.“, заяви д-р Петров.
Той определи като смущаващ факта, че в 21 век трябва изкуството да бъде цензурирано в името на желанието да бъде удовлетворено желанието на някои родители.
"Хубаво би било да обясним на децата си защо съществува това нещо в изкуството и че в него няма нищо лошо. Така самите деца ще се научат да възприемат собственото си тяло като част от тях, без да се стига до различни ексцесии и здравословни проблеми с навлизането в пубертета. Голотата е нещо естествено и няма нищо срамно във физиката ни.", каза д-р Пламен Петров и допълни, че дебати по отношение на голотата в изкуството има не само в България, но и в международните среди.