Днес, в Ритуалната зала на Община Казанлък се проведе обществено обсъждане по промените в Наредба 31 за местните данъци и такси. Представители на Общинската администрация и Данъчната служба в Казанлък поясниха мотивите за повишаването на цените на данъците на местно ниво.
Очаква се предложението да бъде внесено в Общинския съвет на Казанлък, където да бъде подложено на гласуване приемането на по-високите цени. Те основно засягат собственице на всякакъв вид превозни, плавателни или въздушни средства. Всички в бранша на услугите, като ресторантьори, хотелиери, таксиметрови превозвачи и др. Най-сериозен ръст в цените ще има за туристическия и патентен данък. Изменения се предлагат в раздела за недвижими имоти, данъците за наследствата и при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин. Предвижда се данъкът върху недвижимите имущества да бъде изчислен при коефициент 2,5 промила (сега той е 1,5 промила).
Проектът за промени на Наредба 31 прочетете ТУК.
При приемане на Проекта за изменения в наредбата за местни данъци и такси, увеличението на цените ще бъде въведено от 1-ви януари 2025г.
Зина Трифонова, директор Дирекция "Местни приходи" представи мотивите за промяната на размера на местните данъци поясни, че от 2008г. не са променяни цените и голяма част от тях са в долните граници.
„В дългосрочен план това създава диспропорция спрямо очакванията на населението за подобряване на инфраструктурата и нормалното функциониране на общинските служби.
Измененията на данъчните ставки, които се предлагат са пряко свързани с осигуряване на допълнителен финансов ресурс от местните приходи, който ще помогне за нормално представяне на публичните услуги на гражданите. Съществува риск, повишените стоки и услуги, които Общината използва да предостави публични услуги, да не могат да бъдат разплатени, което ще доведе до спиране и драстично влошаване на качеството на публичните услуги – улично осветление, социално, образователни услуги, поддържане на всички пътища.‘, каза Трифонова.
Към мотивите допълни, че през 2008г., минималната заплата в България е била 220лв, а към днешна дата тя е 933лв. В началото на 2025г. минималната заплата се очаква да стигне до 1077лв. Директорът на „Местни приходи“ в Казанлък допълни, че за този период от 16год., разходът на заплати в общината е нараснал до 300%.
Славена Бояджиева- директор "Финанси и бюджет" допълни, че разходът за местни дейности на Община Казанлък е увеличен с 20млн лв. за последните 10 години, като статистиката сочи, че за 2014г, отчетът за разходите е 19 млн лв, за 2023г – 39млн лв.
Мотивите в доклада към наредбата се посочва, че промените на данъците се налагат поради въвеждането на еврото в България. По време на срещата бе пояснено, че дори паричната единица за европейските страни не бъде въведена през 2025г. у нас, то промяната на цените ще бъде запазена. В Проектът на Наредба 31, всички данъци и такси са посочени в лева и евро.
По време на обсъждането бяха направени предложения за допълнение към промените за патентния данък, където да могат да се облагат и юридически лица. Предложение бе направено и за по-често повишаване на цените на данъците, но с по-малки проценти, като база да бъде процентното нарастване на инфлацията за предходната година.