Вчера, в Казанлък Исторически музей „Искра“ – Казанлък и Регионален исторически музей – Сливен откриха изложбата „Далакова могила – пътят към безсмъртието“. Експозицията беше представена от директорите на институциите д-р Момчил Маринов, доц. Николай Сираков и археологът Диана Димитрова. Експонирана в трезора на Историческия музей, изложбата включва култови предмети, символ на царската власт и войнската функция - два сребърни ритона с позлата, две златни фиали, златен пръстен – печат, сребърен параден шлем и др. находки от прочутия тракийски погребален комплекс „Далакова могила“.
„Благодарение на д-р Китов се доказа, че Долината на тракийските владетели продължава до средното течение на р. Тунджа“, заяви доц. Николай Сираков.
Доц. Сираков разказа, че предметите са открити през 2007г., която година описа като „най-гореща във всяко отношение“. Тогава той е част от екипа на д-р Китов, който разкрива Далаковата могила в землището на с.Тополчане, Сливенско. Откритията са заснети от екип на Discovery Channel, който е присъствал на разкопките.
Гробното съоръжение Далакова могила е дървена гробница, покрита от каменна могила. Ритуалът е инхумация, като тялото е предварително разчленено и главата е поставена в областта на корем, заедно с фаланга и златен пръстен-печат. Сред гробните дарове се отличава златната маска-фиала с човешко изображение. Именно тя и пръстена свидетелстват, че погребаният е от одриските династични родове.
Арх. Димитрова разказа интересни факти за част от експонатите.
Златната маската-фиала, на която има изобразено човешко лице, личат следи от очертания на канелюри. Има отвори за прикрепване към кожена дреха или щит.
„Когато е дошъл моментът да бъде погребан тракийският цар, тя е разпъната и се е скъсал металът.
От външната си страна е имала човешко изображение, била е положена в областта на таза. Там е била положена и една фаланга, отрязана с пръстена. Това доказва категорично за техния обичай да бъде разчленявано тялото на тракийските аристократи по Орфически.“, каза арх. Димитрова.
Шлемът и украсата на коня описа като уникални предмети, които са намерили в много лошо състояние.“ На юг от Дунав това е единственият сребърен шлем на тракийски аристократ, в нашия случай – цар.
Гордеем се с него, окраската също е уникална. Шлемът е бил употребяван, има следи от удари по него.“, продължи с описанието на някой от експонатите арх. Димитрова.
Тя представи и комплекти за конска амуниция, открити в гроба. Изключителен интерес представляват златните и сребърни звънчета, въздействали визуално и звуково.
Особеностите на гробното съоръжение, даровете и погребалния ритуал отнасят Далаковата могила към първата четвърт на IVв.пр.Хр.
Изложбата може да бъде видяна в Казанлък до 30 април 2025г.