Изкуствоведът Филип Зидаров ще гостува със своя лекция в предстоящото издание на платформата „Събота в галерията“, което ще се състои на 14 септември от 18:00 часа в Художествена галерия – Казанлък.
Фокусът на събитието ще бъде насочен към респектиращото наследство на неговия баща Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), в чиято творческа биография присъстват илюстрации към десетки класически произведения от световната и българската литература, сред които „Андерсенови приказки“, „Приказки на Шехерезада“, „Островът на съкровищата“, „Граф Монте Кристо“, „Принцът и просякът“, „Чичо Томовата колиба“, „Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Елин Пелин, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Филип Зидаров е роден 10 март 1953 г. Завършва „История на изкуството" в Националната художествена академия (НХА) в София. Специализирал е в САЩ и Великобритания. През 1986 г. е създател на група „Градът", която е първата група на български артисти - художници авангардисти. Сред членовете й са Андрей Даниел, Греди Асса, Недко Солаков, Вихрони Попнеделев, Божидар Бояджиев. Групата съществува до 1991 г. Мениджър на галерия „Хемус" (1986-1988). През 1991-1992 г. Филип Зидаров е културно аташе на България във Вашингтон, САЩ. От 1996 г. до 2002 г. е директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Бил е член на Управителния свет на Съюза на българските художници (СБХ). Автор е на множество анализи и статии за изкуство. През последните 20 години работи като независим критик, куратор и арт експерт.
Предстоящата лекция се осъществява като част от богатата съпътстваща програма към изложбата „Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“, която беше открита вчера (10 септември) в пространството на Художествената галерия в Казанлък. В нея е представена селекция от илюстрации на български автори от различни поколения, които имат зад себе си разнообразен професионален опит.
Припомняме, че на 15 септември галерията ще работи с вход свободен за всички посетители до 18-годишна възраст, а на 21 септември ще има ателие за работа с деца с Кристина Тужарова.
Снимка Филип Зидаров - личен архив